Dopis pro rodiče

Vážení rodiče,

součástí výchovně vzdělávacího procesu na naší škole je dle nařízení Ministerstva mládeže a tělovýchovy ČR plnění dvou významných dokumentů:

Národní strategie primární prevence rizikového chování na období 2019-2027 a Metodického pokynu k řešení šikanování na školách a školských zařízeních.

Primární prevence rizikových projevů chování u žáků je zaměřena především na:

a) předcházení zejména následujícím rizikovým jevům v chování žáků:

• záškoláctví,
  • šikanu, násilí,
  • divácké násilí,
  • kriminalitu, delikvenci, vandalismus,
  • závislost na politickém a náboženském extremismu ,
  • rasismus, xenofobii,
  • užívání návykových látek (tabák, alkohol, omamné a psychotropní látky),
  • onemocnění HIV/AIDS a dalšími nemocemi šířícími se krevní cestou,
  • poruchy příjmu potravy,
  • netolismus (virtuální drogy) a patologické hráčství (gambling),

b) rozpoznání a zajištění včasné intervence zejména v případech:

• domácího násilí,
  • týrání a zneužívání dětí, včetně komerčního sexuálního zneužívání,
  • ohrožování výchovy mládeže,
  • poruchy příjmu potravy (mentální bulimie, mentální anorexie).

Primární prevence rizikového chování na naší škole je zpracována v dokumentu

Strategie předcházení šikany a dalších projevů rizikového chování.

Výchovu ke zdravému životnímu stylu považujeme za významnou součást vzdělávání a výchovy našich žáků a velmi intenzivně se jí věnujeme v rámci jednotlivých předmětů (např. v prvouce, přírodovědě, výchově ke zdraví, občanské výchově, přírodopisu, chemii…) i v dalších programech, besedách, exkurzích, pořadech, soutěžích (Den naší třídy aneb Dnes se neučíme, Ministart 6. tříd, Naše třída, O šikaně a kyberšikaně, Trestní právo a trestní odpovědnost, Vandalismus, VZPoura úrazům, Příběhy bezpráví, Než užiješ alkohol, užij svůj mozek, AURITUS s interaktivním programem…).

Škola nabízí konzultační hodiny a poradenství k dané problematice pro děti i rodiče:

• Mgr. Věra Štěchová, školní metodička prevence rizikového chování (tel. 734 230 192)
  • Mgr. Lucie Michalčíková, výchovná poradkyně (tel. 734 230 191)
  • Mgr. Jan Plašil, školní psycholog (tel. 775 898 867)

(uvedeny v žákovské knížce i na internetových stránkách školy)

Dokumenty k prevenci rizikového chování jsou k nahlédnutí na internetových stránkách školy – www.zs-ebeso.cz a také u školní metodičky prevence.

Vážení rodiče, také na Vás záleží, jaké postoje Vaše děti zaujmou k různým typům rizikového chování a jak si osvojí návyky zdravého životního stylu. Důležité je s nimi hovořit a snažit se vhodným způsobem je naučit využívat volný čas.

Mgr. Věra Štěchová