Projektový den Hvězdárna a Planetárium České Budějovice

V rámci projektového dne ŠD jsme s našimi prvňáčky ve středu 13. října 2021 vyrazili na exkurzi do českobudějovické Hvězdárny a planetária, které letos slaví již 50 let od svého otevření. Cílem projektové výuky bylo seznámení se s objekty denního i nočního nebe. V kinosálu s kvalitním ozvučením a pohodlnými sedadly tak děti měly možnost vidět Slunce, Měsíc, planety sluneční soustavy, hvězdy, obrázky souhvězdí, různé animace i celooblohová videa. Děti zvládly základní orientaci na noční obloze a naučily se rozeznávat hvězdné nebe. Na noční obloze už tedy umíme najít šest souhvězdí: Velká medvědice, Malý medvěd, souhvězdí Orion, souhvězdí Jižní kříž, královnu Kasiopeju a Kuřátka. Závěrem jsme se dozvěděli informace o nejjasnější hvězdě Polárce, též nazývané Severka, která byla v minulosti důležitým orientačním bodem pro cestovatele i mořeplavce. Spolehlivě nám vždy ukazuje směr k severu.

Komentář byl přizpůsoben žákům prvního ročníku. Byl veden formou cílených otázek k chápání základních astronomických faktů tak, aby byly děti následně schopny samostatné orientace na hvězdném nebi.

Po skončení programu byl pro prvňáčky velkým zážitkem i samotný nákup upomínkových předmětů ve vstupní hale planetária, stejně jako cesta autobusem. Společně jsme si středeční odpoledne náramně užili.

Š. Kovářová, V. Rončáková