Projektový den 5.ročníku

Projektový den 5.ročníku

Ve středu 5. října 2022 jsme jeli se školou na výlet do Chýnovské jeskyně. Ty jsou u Pacovy hory nedaleko města Chýnov. Jeskyně byla objevena roku 1863 skalníkem Vojtěchem Rytířem, když těžil kámen. Podle pověsti mu spadlo do díry kladivo, on se ho vydal hledat do pukliny a našel jeskyni. Pro veřejnost byly jeskyně otevřeny v roce 1868.

Autobus nás dovezl do blízkosti areálu jeskyní. Zbytek cesty jsme došli pěšky. Dorazili jsme do infocentra s drobnými suvenýry a dále jsme pokračovali do muzea s exponáty o jeskyni. Dostavil se náš průvodce a provedl nás expozicí. Po prohlídce jsme šli dolů do jeskyně po schodech, zastavili jsme se pod schody a průvodce nám řekl, jak byly jeskyně nalezeny. Chodbou jsme došli k druhé zastávce, kde se nachází kříž, který připomíná objevitele jeskyní. Na stropě chodeb jsme viděli „misky“ vymleté vodou před dávnou dobou. Na třetí zastávce byly krápníky - stalagmity. Od průvodce jsme se dozvěděli, že tyto dva krápníky jsou jediné v jeskyních. Na konci prohlídky byly pověšené velké fotky netopýrů žijících v České republice.  

Na výletu se mi nejvíce líbily krápníky, protože byly nezvyklé a zvláštního tvaru. Z prohlídky jsem se dozvěděl, že jeskyně byly nalezeny náhodou, před dlouhou dobou a byly pro návštěvníky otevřeny brzy po nalezení. 

Za žáky pátých tříd Matyáš Nekola, 5. B 

FOTOGALERIE

tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Nejnovější album

Naši partneři
MŠ Nerudova
MŠ Duha
ZVAS
PPP Soběslav
Fraus
FlexiBooks
Škola s nadhledem
Pro školy